Oslava 1. máje a stavění májek na školní zahradě
Ve dnech 29. a 30. května se na naší škole konala tradiční oslava 1. máje spojená se stavěním a zdobením májek. Do celé akce se zapojila celá škola – děti z mateřské školy, žáci základní školy speciální, praktické školy i žáci prvního a druhého stupně. Školní zahrada se na dva dny proměnila v místo plné smíchu, tradic a společných zážitků.
Ve středu 29. května slavily třídy základní školy speciální a praktická škola. Ve čtvrtek 30. května se přidali žáci prvního a druhého stupně. Program byl inspirován tradičními májovými zvyky a připomněl nám význam společného setkávání i českých tradic.
Dopoledne proběhl čarodějnický rej, během kterého si všichni užili spoustu her, zábavy a soutěží. Starší kluky nejvíce bavilo přikládání do ohně a starání se o něj, zatímco mladší děti měly radost především ze stavění a zdobení májek. Barevné stuhy a ozdoby vytvořily na školní zahradě krásnou jarní atmosféru. Nechybělo ani opékání buřtů a společné posezení.
Velkou radost měli také žáci druhého stupně, kteří ocenili možnost strávit celý den společně se svými kamarády a spolužáky z ostatních tříd. Celá akce se nesla ve velmi příjemné a veselé atmosféře.
A co se dětem líbilo nejvíce?
„Nejvíc se mi líbilo zdobení májek,“ řekla Verunka.
„Nejvíc se mi líbilo, jak jsme jedli,“ prozradil Honzík.
„Nejvíc se mi líbilo, že jsme si mohli zatancovat,“ řekl Lukáš.
„Nejvíc se mi líbilo, že jsme byli celý den s kamarádama a byla sranda,“ dodal Dominik.
„Skvělý byl můj černý buřt,“ řekl Teo.
David se smíchem vzpomínal: „Legrační bylo, jak se musela držet paní učitelka, když přidělávala májku, aby nespadla.“
Krásně ozdobené májky budou školní zahradu zdobit ještě až do začátku měsíce června. Barevné stuhy vlající ve větru budou všem připomínat příjemně strávené chvíle, společnou práci i radost z tradičních zvyků. Každý, kdo projde kolem školní zahrady, si tak může připomenout veselou atmosféru těchto dnů a krásu společně prožitých okamžiků.
Celé slavnosti se velmi vydařily a všichni si odnesli spoustu hezkých zážitků. Už teď se těšíme na další společné školní akce.Oslava 1. máje a stavění májek na školní zahradě
Ve dnech 29. a 30. května se na naší škole konala tradiční oslava 1. máje spojená se stavěním a zdobením májek. Do celé akce se zapojila celá škola – děti z mateřské školy, žáci základní školy speciální, praktické školy i žáci prvního a druhého stupně. Školní zahrada se na dva dny proměnila v místo plné smíchu, tradic a společných zážitků.
Ve středu 29. května slavily třídy základní školy speciální a praktická škola. Ve čtvrtek 30. května se přidali žáci prvního a druhého stupně. Program byl inspirován tradičními májovými zvyky a připomněl nám význam společného setkávání i českých tradic.
Dopoledne proběhl čarodějnický rej, během kterého si všichni užili spoustu her, zábavy a soutěží. Starší kluky nejvíce bavilo přikládání do ohně a starání se o něj, zatímco mladší děti měly radost především ze stavění a zdobení májek. Barevné stuhy a ozdoby vytvořily na školní zahradě krásnou jarní atmosféru. Nechybělo ani opékání buřtů a společné posezení.
Velkou radost měli také žáci druhého stupně, kteří ocenili možnost strávit celý den společně se svými kamarády a spolužáky z ostatních tříd. Celá akce se nesla ve velmi příjemné a veselé atmosféře.
A co se dětem líbilo nejvíce?
„Nejvíc se mi líbilo zdobení májek,“ řekla Verunka.
„Nejvíc se mi líbilo, jak jsme jedli,“ prozradil Honzík.
„Nejvíc se mi líbilo, že jsme si mohli zatancovat,“ řekl Lukáš.
„Nejvíc se mi líbilo, že jsme byli celý den s kamarádama a byla sranda,“ dodal Dominik.
„Skvělý byl můj černý buřt,“ řekl Teo.
David se smíchem vzpomínal: „Legrační bylo, jak se musela držet paní učitelka, když přidělávala májku, aby nespadla.“
Krásně ozdobené májky budou školní zahradu zdobit ještě až do začátku měsíce června. Barevné stuhy vlající ve větru budou všem připomínat příjemně strávené chvíle, společnou práci i radost z tradičních zvyků. Každý, kdo projde kolem školní zahrady, si tak může připomenout veselou atmosféru těchto dnů a krásu společně prožitých okamžiků.
Celé slavnosti se velmi vydařily a všichni si odnesli spoustu hezkých zážitků. Už teď se těšíme na další společné školní akce.
Duben ve školním klubu
Nový měsíc nám začal ve středu, a samozřejmě, že někteří z nás nemohli zapomenout na tradiční aprílové žertíky, které nás po celý den provázely. Také jsme nemohli opomenout ani velké svátky jara – Velikonoce. Před nadcházejícími velikonočními prázdninami jsme si vyrobili krásné zápichy v podobě květinových věnečků se zajíčky nebo ozdobné misky na vajíčko. Také jsme si pověděli, proč se vlastně velikonoční svátky slaví, o hlavních zvycích, symbolech a tradicích s tímto svátkem jara spojených.
Více se dočtete ZDE.
6. třída v Legiovlaku
Šestá třída navštívila v pondělí 27. dubna Legiovlak, který byl přistaven na nádraží v Českých Budějovicích. Žáci se během prohlídky seznámili s životem československých legionářů a mohli si prohlédnout autenticky zrekonstruované vagony. Nejvíce děti uchvátila dobová ošetřovna. Dozvěděli se mnoho zajímavostí o historii legií a jejich cestě po Transsibiřské magistrále. Exkurze byla velmi poučná a všem se moc líbila.
Velikonoční výprava za obřími kraslicemi na Hlubokou
V pátek 17. dubna jsme naskočili do autobusu a vydali se na tradiční jarní dobrodružství do Hluboké nad Vltavou. Cíl byl jasný: Velikonoční stezka plná obřích kraslic, zábavy a tajenek.
Tentokrát se na výpravu vypravila 8.A, 8.B, 7. a 9. třída. A rozhodně bylo na co koukat. Naše cesta vedla po hrázi Munický rybník, pokračovala rozkvetlým zámeckým parkem a po celou dobu jsme pátrali po originálně zdobených velikonočních vajíčkách. U každé kraslice na nás čekala otázka – a za správnou odpověď jsme získali písmenko do tajenky. I když se nám nepodařilo najít všechny kraslice, tajenku se nám rozluštit podařilo.
A jaké bylo letošní poselství? „Užij si velikonoční procházku na Hluboké :)“
A protože každé dobrodružství si zaslouží sladkou tečku, čekala nás za odměnu zastávka v místním obchůdku. Užili jsme si den plný jara, pohybu, hádanek a dobré nálady. A přesně takové výlety mají smysl!Velikonoční výprava za obřími kraslicemi na Hlubokou
V pátek 17. dubna jsme naskočili do autobusu a vydali se na tradiční jarní dobrodružství do Hluboké nad Vltavou. Cíl byl jasný: Velikonoční stezka plná obřích kraslic, zábavy a tajenek.
Tentokrát se na výpravu vypravila 8.A, 8.B, 7. a 9. třída. A rozhodně bylo na co koukat. Naše cesta vedla po hrázi Munický rybník, pokračovala rozkvetlým zámeckým parkem a po celou dobu jsme pátrali po originálně zdobených velikonočních vajíčkách. U každé kraslice na nás čekala otázka – a za správnou odpověď jsme získali písmenko do tajenky. I když se nám nepodařilo najít všechny kraslice, tajenku se nám rozluštit podařilo.
A jaké bylo letošní poselství? „Užij si velikonoční procházku na Hluboké :)“
A protože každé dobrodružství si zaslouží sladkou tečku, čekala nás za odměnu zastávka v místním obchůdku. Užili jsme si den plný jara, pohybu, hádanek a dobré nálady. A přesně takové výlety mají smysl!
Den Země
Naše škola letos oslavila Den Země velmi pěkným a společným programem. Nejprve jsme se všichni sešli na školní zahradě, kde jsme si připomněli důležitá fakta o významu naší planety a o tom, proč bychom ji měli chránit. Poté jsme naší Zemi zazpívali píseň „Chválím tě, země má“ od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Následně jsme společnými silami vytvořili velké přání pro zeměkouli. Na závěr celé akce proběhlo focení s obří zeměkoulí, kterou namalovali křídami žáci 6. třídy, které krásně zakončilo náš společný čas.
Pracovní vyučování v 6. a 7. třídě
Dívky ze 6. a 7. třídy si v hodinách pracovního vyučování vyzkoušely přípravu těstovinového salátu. Během vaření se naučily základní postupy při přípravě studených pokrmů, procvičily si práci v kuchyni a také spolupráci ve skupině. Výsledné saláty se všem povedly a děvčata si na nich s chutí pochutnala.
Lidé odvedle – výstava o životě s hendikepem
Ve čtvrtek 9. dubna navštívili žáci 8. a 9. ročníku interaktivní výstavu Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, která aktuálně probíhá v Jihočeském muzeu. Výstava přibližuje každodenní život lidí se zdravotním postižením a umožňuje návštěvníkům vyzkoušet si různé situace, se kterými se tito lidé běžně setkávají.
Žáci si mohli vyzkoušet například orientaci se zrakovým omezením, pohyb s omezenou mobilitou nebo ztíženou komunikaci. Program byl zaměřen především na osobní prožitek, který pomáhá lépe pochopit překážky, s nimiž se lidé s hendikepem potýkají.
Návštěva byla pro žáky přínosná a vedla je k zamyšlení nad důležitostí tolerance, respektu a vzájemné pomoci.
Ve čtvrtek 9. dubna se žáci 6. třídy zúčastnili návštěvy interaktivní výstavy Lidé odvedle, která se koná v Jihočeském muzeu. Výstava byla zaměřena na přiblížení života lidí se zdravotním postižením hravou a pro děti srozumitelnou formou.
Během programu si děti vyzkoušely různé situace, například jaké to je pohybovat se bez zraku, zvládat běžné činnosti s omezeným pohybem nebo komunikovat bez možnosti slyšet. Aktivity byly přizpůsobeny jejich věku a vedly k lepšímu pochopení toho, s čím se někteří lidé musí denně vyrovnávat.
Exkurze byla pro žáky nejen zajímavým zpestřením výuky, ale také důležitou zkušeností, která podpořila jejich empatii, ohleduplnost a schopnost vcítit se do druhých.
Velikonoční pečení
V úterý 31. března se žákyně 8. a 9. ročníku pustily v hodině pracovního vyučování do velikonočního pečení. Připravovaly tradiční velikonoční jidáše. Nejprve si zadělaly těsto, ze kterého následně vytvořily úzké provázky. Z nich pak tvarovaly různé podoby jidášů a to jak klasické spirálky nebo uzlíky, tak i vlastní originální varianty.
Po upečení se školní kuchyňkou linula příjemná vůně a žákyně si na svých povedených jidáších s chutí pochutnaly. Pečení se všem vydařilo a příjemně navodilo velikonoční atmosféru.
















